Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustwa Internetowe - jak się przed nimi bronić?

Internet wykorzystywany jest już nie tylko do nauki, wymiany informacji, jako forma zabawy ale także coraz częściej do robienia zakupów i załatwiania spraw bankowych. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w Internecie, bez biegania po mieście, bez stania w kolejce, nie martwiąc się o godziny otwarcia. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw.

Użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości. Ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Stanowią one przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy.


 

Cyberprzestępcy w większości przypadkach wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak nie uwierzymy, że w życiu realnym nikt obcy nie przekaże nam fortuny, tak samo w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”! Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

 

Od początku tego roku do nowomiejskich policjantów wpłynęło 22 sprawy dotyczące oszustw internetowych. W zdecydowanej większości postępowania te dotyczyły oszustw popełnionych na różnego rodzaju aukcjach internetowych i stronach ze sprzedażą wysyłkową. Mieszkańcy naszego powiatu najczęściej kupując po okazyjnych cenach m.in. telefony komórkowe, buty, odzież czy też sprzęt elektroniczny, części motoryzacyjne po przelaniu pieniędzy za kupiony towar w rzeczywistości nigdy go nie otrzymali.

 

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów.


Zakupy w sklepie internetowym:

 

1. Należy sprawdzić opinie o sklepie - jak przebiegały zakupy innych, czy ktoś zgłaszał jakieś nieprawidłowośc. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line, np. pod adresem www.krs-online.com.pl.

2. Należy sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny oraz e-mail wiarygodność sklepu.

3. W razie jakichkolwiek podejrzeń powinno się przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdzić stan przesyłki w obecności kuriera.

4. Dobrze jest korzystać z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia.

5. Przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia.

 

Zakupy na aukcjach internetowych:

 

1. Zawsze przed transakcją należy przejrzeć opinię (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.

2. Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.

3. O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.

4. Jakiekolwiek podejrzenia, powinny skutkować odstąpieniem od transakcji.

5. Przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą – im więcej informacji o sobie udostępnia (np. adres i telefon) tym lepiej.

6. W wypadku przedpłaty na konto należy wybierać tylko doświadczonych i pozytywnie opiniowanych sprzedawców.

7. Unikajmy bezwzględnie dokonywania zapłaty za zakupiony towar poprzez różne systemy płatności, które nie pozwalają w żaden sposób zidentyfikować odbiorcę naszej płatności,

8. Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. Oszuści mogą traktować serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione.

9. Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.

10. Jeżeli przesyłkę przesłano za zaliczeniem pocztowym – można otworzyć paczkę przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku ujawnienia oszustwa, należy spisać protokół i złożyć zawiadomienie na policji.

Powrót na górę strony