Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy by nie zabłądzić w lesie. Szczególne w sezonie grzybobrania

Rozpoczął się sezon wysypu grzybów w lesie. To właśnie wrzesień jest miesiącem w którym amatorów grzybobrania nie brakuje. Policjanci przypominają przy tym, by idąc do lasu zadbać o bezpieczny z niego powrót. Nie wszyscy znają bowiem lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w takich sytuacjach nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i najzwyczajniej się zgubić w lesie. Nowomiejscy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelują do osób wychodzących na grzybobranie o rozsądek. Apel ten dotyczy również najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad osobami w podeszłym wieku. Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru. Starsze osoby często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Kiedy starszą osobę (często wymagającą przyjmowania stałych lekarstw) w lesie zastaje zmrok może to stanowić dla niej zagrożenie dla zdrowia a nawet życia.

Aby wyprawy do lasu były bezpieczne Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
  • pamiętajmy o odblaskach, dzięki którym będziemy widoczni, jasnym i odpowiednim do pory roku i pogody stroju
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać
  • jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem.
  • starajmy się nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w pojazdach, którymi przyjeżdżamy do lasu, mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei, a szkody mogą być większe niż strata skradzionego sprzętu.
  • przestrzegajmy przepisów, które zabraniają wjazdu do lasu. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych. Podczas pokonywania leśnych ścieżek zdarzyć się może, że będziemy zmuszeni przejść na drugą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie nadjeżdża jakiś pojazd.

Policjanci radzą by w trakcie grzybobrania nie zapominać o podstawowych zasadach, które z jednej strony pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć, z drugiej zaś uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zatruciem pokarmowym.