Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Centralne działania "Alkohol i narkotyki"

W sobotę w całym kraju policjanci prowadzili ogólnopolskie działania pn. „Alkohol i narkotyki”, ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu. Nowomiejscy policjanci przebadali w tym dniu ponad 350 kierujących, niestety nie wszyscy byli trzeźwi.

Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

W sobotę nowomiejscy policjanci prowadząc ogólnopolskie działania ukierunkowane na trzeźwość przebadali ponad 350 kierujących. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi.


 

Ok. godz. 10:30 nowomiejscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który ujął kierowcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gm. Kurzętnik miał w organizmie niespełna pół promila alkoholu. Jakby tego było mało, 25-latek posiada aktualny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za naruszenie sądowego zakazu zgodnie z kodeksem karnym grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.


 

Kilka godzin później, ok godz. 16:10 w Grodzicznie policjanci zespołu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. 65-letni mieszkaniec gminy Grodziczno miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.


 

Wieczorem, ok. godz. 21:10 na ul. Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego zauważyli kierującego fordem focusem, którego jazda wskazywała, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Gdy funkcjonariusze zatrzymali kierowcę do kontroli ich przypuszczenia potwierdziły się. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 48-latek ma w organizmie blisko 3 promile alkoholu.


 

Wczoraj wieczorem policjanci zatrzymali kolejną osobę, która zanim wsiadła za kierownicę spożywała alkohol. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 19:30 w Radomnie. Policjanci patrolujący tą miejscowość zatrzymali do kontroli kierującą motorowerem. 31-letnia kobieta miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.


 

Teraz ze swojego zachowania nieodpowiedzialni kierowcy będą tłumaczyć się przed sądem.


 

W 2017 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2 163 wypadki, w których zginęły 273 osoby, a rannych zostało 2 440 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami.


 

Zapamiętaj !

  • jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,
  • nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,
  • jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,
  • jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!

  • kontrole trzeźwości
  • kontrole trzeźwości
  • kontrole trzeźwości
  • kontrole trzeźwości