Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Prędkość”

16 i 17 lutego Policja w całym kraju prowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Nowomiejscy funkcjonariusze także zwracali szczególną uwagę na wszelkie przypadki przekraczania dozwolonej prędkości, szczególnie w tych miejscach, w których najczęściej dochodzi do tych wykroczeń oraz miejscach wskazanych jako zagrożone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Od początku roku zauważalny jest wzrost liczby wypadków drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. Dane te wskazują na konieczność skoncentrowania działań Policji na organizacji zarówno statycznych punktów pomiaru prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

 

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, gdyż niedostosowanie się do tych ograniczeń generuje najwięcej groźnych w skutkach wypadków drogowych.

 

Podczas weekendowych działań nowomiejscy funkcjonariusze pojawili się w newralgicznych miejscach, w tych do których najczęściej dochodzi do przypadków przekraczania prędkości. Miejsca te są wyznaczane nie tylko w oparciu o bieżącą analizę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także na podstawie zgłoszeń naniesionych przez mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

Podczas działań nowomiejscy policjanci skontrolowali 45 kierujących, z czego aż 33 zmotoryzowanych użytkowników dróg przekroczyło dozwoloną prędkość.

 

 

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

 

  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,

  • gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,

  • dłuższa droga hamowania,

  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów,

  • większa długość drogi odrzutu pojazdów uczestniczących w wypadku, co oznacza możliwość odrzucenia pojazdu na chodnik lub na przeciwny pas ruchu i uwikłanie w wypadek dodatkowych uczestników ruchu.

 

Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów oraz warunków panujących na drodze.

 

Działania „Prękość” miały także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.

Powrót na górę strony