Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych

Nowomiejscy policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, którymi są piesi. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierujących pojazdami względem pieszych, przyglądają się także temu, czy osoby poruszające się pieszo nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Dziś od samego rana policjanci z nowomiejskiej komendy prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na pieszych ale również na zachowanie kierujących względem tych uczestników ruchu.

Jak zauważają funkcjonariusze takie działania są niezbędne ponieważ na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią, którzy niestety, nie korzystają z rad policjantów i nie noszą elementów odblaskowych. Kierowcy zatem muszą być przygotowani, że podczas zmierzchu niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili.

Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych oraz zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Zdarza się  jednak, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających pojazdach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu.

Ogromnym niebezpieczeństwem są także nietrzeźwy pieszy. Stwarza on zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku.

Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niestety niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków.

Policjanci wciąż przypominają, że w dużej mierze nasz bezpieczeństwo zależy od nas samych.

Kilka rad o których każdy powinien pamiętać:

 

PIESZY  powinien:


1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo
2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!
3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody
4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych

5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby
6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych

7. Każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym  ma  obowiązek  używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu

 

Pamiętajmy także, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerom.
 

KIEROWCA powinien:


1. Zawsze zwolnić przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
2. Nie wyprzedzać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach
3. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego
4. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni
5 Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji!

 

 

Powrót na górę strony