Ponad 2000 zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie nowomiejskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu nowomiejskiego poinformowali za pośrednictwem tej aplikacji o 2012 zagrożeniach. Wszystkie sygnały od mieszkańców są przez policjantów skrupulatnie sprawdzane, a w przypadku potwierdzenia zgłoszenia podejmowane są dalsze jednorazowe bądź długofalowe działania w celu eliminacji zgłoszonego zagrożenia.
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Bezpieczeństwo ma wpływ na nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednym z narzędzi, które ma przybliżyć Policję do obywatela jest właśnie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu nowomiejskiego. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zachęca do reagowania, do zwracania uwagi na to, co dzieje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania, miejsca pracy oraz wszędzie tam, gdzie widzimy zagrożenie. Narzędzie to pozwala na wymianę informacji pomiędzy obywatelem, a Policją oraz zidentyfikowanie różnego rodzaju zagrożeń.
W powiecie nowomiejskim naniesiono już 2012 zgłoszeń – 1350 z nich dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym a 662 tzw. zagrożeń prewencyjnych. Aż 43% naniesionych zagrożeń zostało potwierdzonych przez policjantów. Od początku funkcjonowania mapy najwięcej zgłoszeń dotyczyło: przekraczania dozwolonej prędkości –802, nieprawidłowego parkowania pojazdów –254, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych –221,, ale także niewłaściwej infrastruktury drogowej – 146, bezpańskich psów -145, nielegalnych rajdów samochodowych – 98,grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją -83, używania środków odurzających -62, aktów wandalizmu – 40 czy dzikich wysypisk śmieci- 30.
Mundurowi weryfikują każde ze zgłoszeń w możliwie najkrótszym czasie. W przypadku potwierdzenia przekazanych informacji funkcjonariusze podejmują interwencje. Praca mundurowych, w niektórych przypadkach, szybko doprowadza do wyeliminowania zagrożenia, w innych policjanci pojawiają się w wskazanych miejscach i interweniują cyklicznie tak długo, aż problem przestanie istnieć.
Policjanci w dalszym ciągu zachęcają do korzystania z KMZB. Narzędzie to nie służy jednak do przekazywania pilnych informacji wymagających natychmiastowej interwencji. W takim przypadku należy zawsze korzystać z numeru alarmowego 112.