Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z rodzicami o cyberprzemocy

Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną z nowomiejskiej komendy spotkała się z rodzicami uczniów ze Szkół Podstawowych w Bratianie i Marzęcicach. Celem spotkań było uświadomienie rodzicom czym jest cyberprzemoc. Zebrani mieli możliwość poznać formy i przejawy tego negatywnego zjawiska, które może dotknąć każdego użytkownika Internetu i telefonu komórkowego, także dzieci.

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Cyberprzemoc przejawia się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjantka tłumaczyła rodzicom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Przedstawiła też zebranym prezentację multimedialną i omówiła kilka przykładów form cyberprzemocy.


 

Na spotkaniu zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjantka przestrzegła przed tym, czego nie można ujawniać o sobie na forach i portalach internetowych. Zaznaczyła także, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegła również przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu.


 

Szczególną uwagę poświecono grom komputerowym, głównie tym, w których znajduje się przemoc i destrukcja. Bez wątpienia mają one wpływ na postawy i zachowania dzieci i młodzieży w rzeczywistym świecie. Wielość scen agresji wyrabia w młodych graczach przekonanie o powszechności agresji oraz powoduje utratę wrażliwości na ból, cierpienie czy przemoc. Sceny takie, przedstawione z obojętnością, ułatwiają naśladowanie agresywnych zachowań. Podczas spotkania uświadomiono rodzicom, że powinni interesować się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i czy w grach w które grają znajdują się treści i przekazy adekwatne do ich wieku.

 

  • spotkanie z rodzicami
  • spotkanie z rodzicami
  • spotkanie z rodzicami
Powrót na górę strony