Policjanci przypominają - dopilnujmy przeglądu instalacji grzewczych
Przypominamy o sprawdzaniu instalacji wentylacyjnej i przeglądzie kominów. Apelujemy do mieszkańców o przeglądy instalacji grzewczych, które są obowiązkiem- nie tylko z dbałości o infrastrukturę budynku, lecz również obowiązujących przepisów prawnych. Niesprawne urządzenia grzewcze mogą przyczynić się do tragedii.
W wyniku eksploatacji urządzeń grzewczych osadza się sadza, gromadzą inne zanieczyszczenia, w związku z tym, przed włączeniem centralnego ogrzewania powinno się zadbać o przegląd oraz czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez wykwalifikowanego kominiarza.
Wspólnie ze strażą pożarną apelujemy o systematyczne przeglądy pieca, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Jedyne urządzenie, które może wykryć tlenek węgla, to specjalny czujnik, który powinniśmy zainstalować w odpowiednich miejscach w swoich domach. Tylko specjalistyczne urządzenia w postaci czujników są w stanie zasygnalizować nam w porę, że czad znajduje się w powietrzu naszego domu. Dlatego tak ważnym jest, żeby zamontować tego typu urządzenia w pomieszczeniach w których śpimy.
Nie należy zakrywać kratek wentylacyjnych, w celu zaoszczędzenia ciepła.
Pamiętajmy, że czad zabija i tylko systematyczne przeglądy pieców, dbałość o przewody kominowe i wentylacyjne oraz montaż specjalnych czujników może uchronić nasze życie i zdrowie! Niedopilnowanie przeglądów urządzeń grzewczych może mieć wpływ na zdrowie i życie Twoje oraz Twojej rodziny!
Czad to cichy zabójca. Nie ma smaku, barwy ani zapachu.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Co jest główną przyczyną zaczadzeń?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
- ich nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.