Ruszają policyjne działania "Pierwszy dzień wiosny"
21 marca większości z nas kojarzy się z nadejściem wiosny, lecz uczniom … z dniem wolnym od nauki. Dla młodzieży jest to tradycyjny „Dzień wagarowicza”. W tym dniu bardzo często dochodzi do różnych sytuacji i zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo policjanci w całym województwie przeprowadzą działania prewencyjne o nazwie "Pierwszy dzień wiosny 2017".
Pierwszy dzień wiosny to dzień wytężonej pracy dla nowomiejskich funkcjonariuszy. Głównym zadaniem działań „Pierwszy dzień wiosny” jest ujawnianie nieletnich uchylających się od obowiązku szkolnego. Uczniowie często bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły lub spotykają się po lekcjach, gdzie bez nadzoru i opieki dorosłych dopuszczają się wybryków chuligańskich, spożywają alkohol, palą papierosy, bądź stosują inne używki. Wiele czynów karalnych popełnianych jest przez nieletnich poza szkołą, w godzinach trwania zajęć lekcyjnych. Często ofiarami stają się rówieśnicy sprawców tych czynów, którzy najczęściej także są w tym czasie na wagarach. Nieletni pozbawieni opieki mogą stać się ofiarami dealerów narkotykowych lub innych osób, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dzieci i młodzież.
W związku z tymi zagrożeniami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim będą podejmować działania zmierzające do ujawniania uczniów przebywających bez uzasadnionego powodu poza szkołą w czasie trwania lekcji. W przypadku stwierdzenia takiego faktu osoby takie odwożone będą do szkół i przekazywani dyrektorom lub rodzicom. Policjanci będą sprawdzać sklepy, w których sprzedawany jest alkohol i papierosy, pod kątem sprzedaży tego asortymentu osobom małoletnim. W przypadku ujawnienia nieletnich spożywających alkohol lub będących pod jego wpływem, mundurowi będą ustalać miejsce zakupu alkoholu. Regularnie będą kontrolowane parki, skwery, restauracje, bary, dyskoteki, dworce PKS i PKP, inne miejsca w których będzie mogła przebywać i gromadzić się młodzież.
Przypominamy:
Warto pamiętać, że sprzedaż papierosów osobom niepełnoletnim jest wykroczeniem, za które zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu grozi kara grzywny do 2 tysięcy złotych.
Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18-go roku życia jest natomiast przestępstwem, za które grozi grzywna.