Amatorka cudzego portfela odpowie przed sądem
Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 38-latce, która ukradła portfel z pieniędzmi, dokumentami oraz kartą bankomatową. Rzeczy te przypadkowo pozostawiła mieszkanka miasta na ladzie w jednym z urzędów. Gdy zorientowała się, że najprawdopodobniej nie zabrała stamtąd portfela, wróciła do budynku ale zguby już nie było. O całej sprawie powiadomiła policjantów.
Pod koniec stycznia tego roku do nowomiejskich policjantów wpłynęła informacja o kradzieży portfela z zawartością pieniędzy, dokumentów i karty bankomatowej. Zgłoszenia dokonała kobieta, z której relacji wynikało, że znajdując się w jednym z urzędów na terenie miasta najprawdopodobniej zostawiała na ladzie swój portfel i zapomniała go zabrać. Gdy zorientowała się, że nie ma go w torebce wróciła tam, ale jej zguby już nie było.
Sprawą zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego, którzy realizując swe czynności ustalili sprawczynię tej zuchwałej kradzieży. Okazała się nią 38-letnia mieszkanka naszego powiatu. W trakcie przeszukania jej mieszkania policjanci odzyskali skradzione mienie, które trafiło już do właścicielki.
Amatorka cudzego portfela usłyszała już zarzut.
Za kradzież kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
To nie pierwszy taki przypadek w naszym powiecie. Policjanci już kilkakrotnie interweniowali w podobnych przypadkach. Niestety czasami to sami pokrzywdzeni ułatwiają zadanie przestępcom.
Dlatego przypominamy:
Ofiarą przestępców stają często osoby, które zapominają, są roztargnione, czy zbyt ufne a także te, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty, dlatego:
- pamiętajmy, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy szczególnie w tłumie.
-
Nie nośmy portfeli i telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni.
-
Nie pozostawiajmy ich na ladach w urzędach, w sklepach, czy też na taśmach przy kasach
-
Jeśli Twój podręczny bagaż (torebka, saszetka, reklamówka) znajduje się w koszyku zakupowym pamiętaj, że kiedy oglądasz towar znajdujący się na półkach, możesz być obserwowany, a tym samym możesz stać się ofiarą kradzieży.
-
Telefon komórkowy… Nie trzymaj go w otwartej, zewnętrznej kieszeni kurtki, czy spodni. Możesz go stracić nie wiedząc nawet, kiedy stanie się on „łupem” łatwym do zdobycia. Zorientujesz się dopiero, że go nie masz, gdy będziesz chciał zadzwonić.
-
Nie pozostawiajmy w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku
-
Niebezpieczne są także przygodne znajomości szczególnie pod wpływem alkoholu.. Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do naszego mieszkania
-
zwracajmy także uwagę na osoby, które nie znamy a kręcącą się bez wyraźnego powodu po naszej klatce schodowej czy naszym osiedlu. Podejdźmy i zapytajmy czy potrzebują pomocy. Często spłoszy to potencjalnego złodzieja ale także mamy wtedy okazję aby dokładnie przyjrzeć się tej osobie i zapamiętać jej rysopis
Jeśli coś Cię zaniepokoi i będziesz potrzebował pomocy zgłoś się do pracownika ochrony w sklepie lub zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 997.