Przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym, w miejscu zagrożonym wskazanym na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa- stracił prawo jazdy
Mieszkaniec powiatu żuromińskiego stracił na kilka miesięcy uprawnienie do kierowania pojazdami. Przyczyną była nadmierna prędkość w terenie zabudowanym. Mężczyzna jechał samochodem marki Dacia Duster w miejscowości Kuligi z prędkością 106 km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca ukarany został również mandatem i punktami karnymi.
Zdarzenie miało miejsce na drodze wojewódzkiej w miejscowości Kuligi. Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego nowomiejskiej komendy policji dokonywali tam pomiaru prędkości pojazdów. Znajduje się tam miejsce wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożone przekraczaniem prędkości przez kierujących. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli dacię, która jechała z dużą prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że w obszarze zabudowanym auto miało na liczniku 106 km/h. Za kierownicą auta siedział 33-letni mężczyzna.
Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym mężczyzna ukarany został mandatem oraz 10 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali mieszkańcowi województwa mazowieckiego także prawo jazdy.
W tym miejscu przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogą rzetelnie i czytelnie zidentyfikować i przedstawić zagrożenia np. dotyczące przekraczania prędkości, a następnie poinformować instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na Mapie można odpowiednio zadaniować policjantów. Działania policjantów i ujawniony przypadek rażącego przekroczenia prędkości potwierdziły skuteczność tego narzędzia.
Przypominamy:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami - kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.