Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają o obowiązku szczepienia psów

Posiadanie psa nieodłącznie wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Najczęściej szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. nieprzestrzeganie szczepień czy też pogryzienie osoby, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęło kilka zawiadomień dotyczących popełnionych wykroczeń przez właścicieli psów. Wszystkie te wykroczenia polegały na niepoddaniu obowiązkowym ochronnym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie.

 

Dlatego przypominamy:

 

Obowiązkowe szczepienia ochronne

 

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Obowiązek szczepienia psów wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z art. 85 1a tej ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.

 

Pogryzienie

 

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale niestety w naszym powiecie w przeszłości mieliśmy także do czynienia z przypadkami pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Osoba pogryziona przez psa może także dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej – jest to odpowiedzialność cywilna wynikająca z treści art . 431 kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność odszkodowawcza za wyrządzoną przez zwierze szkodę istnieje nie zależnie czy zwierze w chwili wyrządzenia szkody znajdowało się pod nadzorem człowieka, czy też np. uciekło.

Powrót na górę strony