Ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerów
Od niedawna przy drodze wojewódzkiej W 538 na odcinku pomiędzy Nowym Miastem Lubawskim a Marzęcicami można spotkać się z kombinacją znaku C16 (droga dla pieszych) oraz tabliczki T22 (nie dotyczy rowerów). Czy wiesz co on oznacza?
Interpretacja takiego zestawienia brzmi "chodnik z dopuszczonym fakultatywnie ruchem rowerowym". Stosuje się go w celu umożliwienia niektórym rowerzystom jazdy po chodniku. Rowerzysta może, ale nie musi jechać po chodniku.
Kierujący jednośladem jadący z dziećmi, będący osobą starszą, albo zwyczajnie bojący się jazdy po jezdni, może dzięki temu pojechać po chodniku nie narażając się na mandat. Taki rowerzysta zwykle jedzie wolniej i nie stanowi zagrożenia dla pieszych, za to na jezdni mógłby stanowić utrudnienie dla aut.
Chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów (oznakowany znakami C-16 i T-22) to nie to samo co droga dla rowerów i pieszych (oznakowana znakiem C-13-16). O ile bowiem droga dla rowerów i pieszych jest dla rowerzysty obowiązkowa i za nie jechanie nią może grozić mandat, o tyle chodnik z dopuszczonym rowerem nie zobowiązuje rowerzysty do jazdy po nim.
Oczywiście jak jak na każdym chodniku, to pieszy ma tu pierwszeństwo, a rowerzysta ma obowiązek jechać tak, by nie utrudniać mu chodzenia.