Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Coraz krótsze dni, ciemne i deszczowe popołudnia, szybko zapadający zmrok. Za oknem jesień - najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna pora dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie jesienią dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Niestety – często bardzo tragicznych w skutkach. Nie musi tak być. Wystarczy, że założysz element odblaskowy i będziesz stosował się do przepisów ruchu drogowego.

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Późnym popołudniem, w jesiennych ciemnych kurtkach stają się praktycznie niewidoczni dla kierowców. W takich warunkach może dojść do wielu tragicznych wypadków. Potwierdzają to policyjne dane. W ubiegłym roku na drogach naszego województwa doszło do 318 wypadków z udziałem pieszych, z tego blisko połowa miała miejsce w okresie od września do grudnia. Policjanci co roku jesienią uczulają niechronionych uczestników ruchu drogowego na zagrożenia i promują używanie elementów odblaskowych.


 

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 - 200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Pisi powinni tez pamiętać o tym, żeby nie korzystać z telefonów komórkowych w trakcie przechodzenia przez jezdnię. To rozprasza ich uwagę i koncetrację.

 

 

Przypominamy!

 

Znak drogowy D-6 „przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia. Znak ten także zobowiązuje kierowcę do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie ostrożność tą należy zachować na przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub też, które znajdują się w rejonie skrzyżowania dróg.

 

Zachować ostrożność muszą także piesi, którzy maja pierwszeństwo na przejściach przed pojazdami, ale w miejscach innych niż wyznaczone muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Piesi powinni wziąć również pod uwagę panujące na drodze warunki i do nich dostosować swoje zachowanie. Przy śliskiej nawierzchni kierowcy może być trudno zahamować, a może też on z różnych względów nie dostrzec pieszego, który już zdążył wejść na przejście.

Powrót na górę strony