Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Danie Wspólnych Chwil”- o bezpieczeństwie z seniorami w Marzęcicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Marzęcicach zorganizowało spotkanie pod nazwą „Danie Wspólnych Chwil” z fundacją Biedronki. Spotkanie to było doskonałą okazją by porozmawiać z członkami koła i seniorami na temat bezpieczeństwa oraz uświadomić ich jak ustrzec się przed oszustami.

Głównym celem policyjnych działań w obszarze bezpieczeństwa seniorów jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców na różnego rodzaju zagrożenia czyhające niestety na osoby starsze. Dlatego też policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w nowomiejskiej komendzie bardzo chętnie przyjęła zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich oraz seniorów z Marzęcic i spotkała się z nimi podczas zebrania pod nazwą: „Danie Wspólnych Chwil”.


 

Policjantka omówiła zagrożenia związane z pojawieniem się w domu seniorów, oszustów podających się za pracowników różnych instytucji lub oferujących do sprzedaży artykuły gospodarstwa domowego. Szczególną uwagę zwróciła na częstą metodę stosowaną przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Przypomniała, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Policjanci nigdy też nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego, aby odebrać pieniądze.

Duże zainteresowanie zebranych wzbudziły zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. W szczególności poruszono tematykę związaną z noszeniem elementów odblaskowych oraz bezpiecznym zachowaniem na przejściach dla pieszych. Spotkanie miało na celu przekazanie osobom starszym niezbędnej wiedzy, dzięki której zwiększy się ich bezpieczeństwo.

Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

  • Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.

  • Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

  • Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

  • Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.

  • Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.


W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 112 .

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!


 

  • wspólne pamiątkowe zdjęcie
    spotkanie z seniorami
Powrót na górę strony