Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy z Nowego Miasta Lubawskiego spotkał się z pensjonariuszami Dziennego Domu Opieki Medycznej

Policjanci z nowomiejskiej komendy spotkali się z pensjonariuszami Dziennego Domu Opieki Medycznej działającym w naszym mieście. Tematem wiodącym spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo szczególnie osób starszych i schorowanych. Korzystając z tej okazji dzielnicowy sierż. szt. Mateusz Soter przybliżył im rolę dzielnicowego w społeczeństwie lokalnym i przekazał zebranym „Koperty życia” informując o tym, że właśnie ta kampania może być ratunkiem dla wielu starszych, chorych i samotnych.

W Dziennym Domu Opieki Medycznej, który od niedawna funkcjonuje na terenie Nowego Miasta Lubawskiego gościli policjanci – sierż. szt. Mateusz Soter – dzielnicowy z terenu miasta oraz sierż. szt. Ludmiła Mroczkowska zajmująca się profilaktyką społeczną.

 

Głównym punktem spotkania z pensjonariuszami domu opieki było ich bezpieczeństwo zarówno w ruchu drogowym jak i w domu. W szczególności poruszono tematykę związaną z noszeniem elementów odblaskowych oraz bezpiecznym zachowaniem na przejściach dla pieszych. Policjanci przybliżyli zebranym zagadnienia związane z przestępczością, której ofiarami najczęściej bywają osoby starsze, omówili również metody i sposoby reagowania w takich sytuacjach.

 

Spotkanie miało na celu przekazanie osobom starszym niezbędnej wiedzy, dzięki której zwiększy się ich bezpieczeństwo. Ale była to także doskonała okazja by mieszkańcy poznali rolę dzielnicowego w społeczności lokalnej, jako policjanta "pierwszego kontaktu" Dzielnicowy sierż. szt. Mateusz Soter opowiedział więc zebranym o swojej pracy. Przy okazji wręczył im „Koperty życia” informując o złożeniach tej kampanii skierowanej do seniorów.

 

Czym jest „Koperta życia”?

 

Akcja "Koperta życia”, polega na umieszczeniu w oznakowanej kopercie karty zawierającej m. in. informacje na temat przyjmowanych leków, uczuleń, przebytych operacji i urazów oraz informacji o kontaktach do osób najbliższych. Tak wypełnioną kopertę należy umieścić w lodówce czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Policjanci omówili jak działają służby ratownicze podczas ratowania zycia i uświadamiali seniorów, jak duże znaczenie w takich sytuacjach ma czas. Dysponujący kopertą życia medycy i policjanci, niemal natychmiast uzyskują podstawowe dane o osobie oraz informacje o jej stanie zdrowia. W wielu sytuacjach te kilka chwil może przyczynić się do uratowania ich życia. 

 

Wizyta policjantów w Dziennym Domu Opeiki Medycznej spotkała się z dużym zainteresowaniem pensjonariuszy, dlatego podobne spotkania będą kontynuowane w przyszłości.

Powrót na górę strony