Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbaj o swoje mienie. Kilka rad jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą

W związku z powtarzającymi się kradzieżami na terenie miasta, których ofiarami stali się nasi mieszkańcy apelujemy o ostrożność, zdrowy rozsądek oraz o właściwe zabezpieczenie domów i mieszkań przed wejściem do nich osób nieupoważnionych, którzy mogą dokonać kradzieży.

W tym tygodniu na terenie naszego miasta doszło do dwóch kradzieży mieszkaniowych. Łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria przechowywane w prywatnych domach. W obu przypadkach sprawca wszedł do mieszkań po południu wykorzystując nieuwagę domowników. Dlatego policjanci apelują: jeżeli nie chcemy znaleźć się w podobnej sytuacji zamykajmy drzwi na klucz. Jeśli wyjdziemy z domu i znajdujemy się na terenie naszej posesji pracując np. w ogrodzie czy w garażu pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Będąc pochłoniętym pracą możemy nie zauważyć, że wchodzi tam obca osoba. Zamykajmy drzwi wejściowe także znajdując się wewnątrz domu. Może się zdarzyć, że głośno będziemy słuchali telewizora lub zdrzemniemy się chwilę i ta chwila niestety wystarczy by w tym czasie do naszego domu czy mieszkania wszedł nieproszony gość, który dokona kradzieży.

 

 

Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własny dobytek.

  •  Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte wartościowe przedmioty i pieniądze w różnego rodzaju szafkach, bieliźniarkach, torebkach czy też szklanych naczyniach.
  •  Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania podczas swojej nieobecności
  •  Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.
  •  Uważaj na chodzących po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
  • Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
  • Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

 

 

 

Reagujmy w każdym podejrzanym przypadku. Gdy coś nas zaniepokoi należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. rysopis podejrzanej osoby, markę samochodu, numer rejestracyjny auta

Powrót na górę strony