Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – udogodnienia dla zgłaszających

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów Policja poszerzyła funkcjonalność działającej od ubiegłego roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu przez Internet, można w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób, zgłaszać policjantom wszelkie problemy. Pojawiły się możliwości dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń.

Od blisko roku funkcjonowania Mapy, policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego otrzymali 189 zgłoszeń, z których aż 77 zostało potwierdzonych - to ponad 40 %. Zgłoszenia te dotyczyły głównie przekraczania dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz picia alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz miejsc grupowania się młodzieży.


 

Najważniejszą zmianą, jaką opracowali policyjni informatycy, to możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego, opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków (500). Jest to pomocne w weryfikacji informacji, gdy np. zgłaszający wskazuje jako miejsce przestępstwa duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe. Opis zagrożenia przydaje się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego, gdzie wcześniej bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno było rozstrzygnąć, czy skarga dotyczy oznakowania czy innych spraw. W tej sytuacji pomocna jest również opcja dodawania zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu Mapy (3 pliki do 5 MB).

Taka modyfikacja to efekt analizy pierwszych miesięcy działania Mapy, gdy okazało się, że choć wiele zgłoszeń powtarza się, zgodnie z procedurą każde należy potraktować odrębnie i na nowo weryfikować.

Policjanci zapewniają, że wszystkie zgłoszone za pośrednictwem Mapy zagrożenia są rzetelnie sprawdzane.


 

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.


 


 

 

Powrót na górę strony