Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierujący zatrzymany po policyjnym pościgu

Do policyjnego aresztu trafił 23-latek, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna kierując daewoo matizem nie reagował na polecenia funkcjonariuszy i uciekał przed radiowozem. Jego ucieczkę po pościgu udaremnili policjanci. Badanie trzeźwości wykazało, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wczoraj ok godz. 16:30 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie, że w kierunku miejscowości Grodziczno jedzie daewoo, którego kierujący może być pijany. Informacja ta została niezwłocznie przekazana policjantom będącym w służbie. Patrol łączony policjanta nowomiejskiej drogówki i Oddziału Prewencji Policji z KWP w Olsztynie podczas patrolowania tej okolicy zauważył wskazany pojazd i usiłował zatrzymać do kontroli. Kierujący jednak widząc policjantów gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg. Mężczyzna siedzący za kierownicą matiza nie reagował na użyte wobec niego sygnały świetlne i dźwiękowe i nadal kontynuował ucieczkę, którą zakończył w polu. Wówczas potwierdziło się zgłoszenie. Od kierującego funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu, a na jego rękach zatrzasnęły się kajdanki.

Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 23-latek ma w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Mieszkaniec gminy Grodziczno dzisiejszą noc spędził w policyjnym areszcie. Gdy wytrzeźwieje usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa a także zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej. Za to przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

To w ostatnich dniach kolejny nietrzeźwy kierujący zatrzymany dzięki zgłoszeniu obywatelskiemu.


 

Policjanci przypominają


 

Po nowelizacji przepisów, dokładnie od 1 czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie jest już wykroczeniem a przestępstwem. Kodeks karny art. 178 b mówi o tym, że „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem … przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.