Aktualności

Ekstradycja z Wielkiej Brytanii poszukiwanego 4 listami gończymi i Europejskim Nakazem Aresztowania

Współpraca policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego z policją angielską doprowadziła do ekstradycji do Polski 35-letniego mężczyzny poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna poszukiwany był od 2016r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i czterech listów gończych za kradzieże, włamania i przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Mowa o 35-letnim mieszkańcu powiatu nowomiejskiego, który ma na swoim koncie przestępstwa kradzieży, włamania i przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowomiejscy policjanci wszczęli poszukiwania za mężczyzną w sierpniu 2016 roku. Okazało się jednak, że ten chcąc uniknąć więzienia ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości za granicą. Wystawiono za nim więc Europejski Nakaz Aresztowania. Policjanci ustalili, że poszukiwany mężczyzna został zatrzymany i osadzony w zakładzie karnym w Wielkiej Brytanii. Sytuację utrudniał jednak fakt, iż odbywając tam karę pozbawienia wolności posługiwał się fałszywymi danymi personalnymi, stąd też tamtejsze władze więzienne nie zdawały sobie sprawy, że przebywa u nich poszukiwany ENA. Informację tę niezwłocznie za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w Warszawie przekazano do Biura Interpolu w Manchesterze. Tam po zweryfikowaniu danych przekazanych przez nowomiejskich policjantów potwierdzono, że przebywający tam osadzony mężczyzna to w rzeczywistości poszukiwany 35-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego.

Wówczas wszczęto wobec niego procedurę ekstradycji do Polski. Pod koniec września zgodnie z obowiązującymi procedurami policjanci angielscy przekazali skazanego polskim policjantom, którzy przetransportowali go samolotem do kraju. Mężczyzna trafił do aresztu śledczego, gdzie spędzi najbliższe lata.