Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prędkość główną przyczyną zdarzeń na drodze

Policjanci codziennie, podczas każdej służby podejmują działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niestety pomimo licznych apeli wciąż ogromnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu są kierujący, którzy przekraczają prędkość. Wczoraj w Kurzętniku, tylko w ciągu godziny policjanci ruchu drogowego, którzy pełnili służbę razem z funkcjonariuszami inspekcji transportu drogowego ujawnili 11 przypadków przekroczenia prędkości.

Jak wskazują policyjne statystyki, dobre warunki atmosferyczne stanowią dla niektórych zachętę do ryzykownej i niebezpiecznej jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to w Polsce najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Z tego też powodu Policja przestrzega kierujących przed brawurą i zbyt szybką jazdą.


 

Pomimo tego, że policjanci ruchu drogowego codziennie podczas każdej swojej służby kontrolują prędkość kierujących wielu z nich nadal popełnia to wykroczenie. Wczoraj policjanci nowomiejskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami inspekcji transportu drogowego realizowali działania „SMOG”. Mimo, że skupiali się w głównej mierze na sprawdzaniu emisji spalin pojazdów do atmosfery to reagowali na każde wykroczenie. I tak, tylko w ciągu godziny na ulicy Sienkiewicza w Kurzętniku ujawnili aż 11 przypadków przekroczenia prędkości. Należy dodać, że miejsce to jest w zainteresowaniu policjantów już od dłuższego czasu, bowiem wskazane zostało na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożone właśnie przekraczaniem prędkości.


 

Nadmierna prędkość jest czynnikiem, który powoduje utratę kontroli nad pojazdem, co może skutkować wypadnięciem z drogi lub groźnym w skutkach zderzeniem z innym pojazdem. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.


 

Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.


 


 

 

 

 

Powrót na górę strony