Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś działania NURD. W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Dziś wojewódzkie działania NURD. Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Wiedzą o tym policjanci, którzy cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane szczególnie na grupę tych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec  pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Tym niemniej nadal apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę również przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) jednośladów i traktować ich po partnersku.

Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Pamiętajmy o odblaskach!!

 

 

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony