Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów. Pod pretekstem sprzedaży firan okradli mieszkanie

Nowomiejscy policjanci odnotowali dwa przypadki, w których to mieszkańcy gminy Kurzętnik padli ofiarami oszustów. Sposób działania sprawców w obu przypadkach był podobny. Weszli oni do domów osób starszych i pod pretekstem sprzedaży firan i napicia się wody wykorzystali ich nieuwagę dokonując kradzieży pieniędzy i biżuterii. Policjanci apelują, by nie wpuszczać do domów obcych osób.

Do zdarzeń tych doszło w miniony wtorek (07.07.2020r.) na terenie gminy Kurzętnik. W pierwszym przypadku dwie obce kobiety weszły do domu starszego małżeństwa i wykorzystując ich nieuwagę ukradły ich oszczędności. Drugi przypadek był podobny. Dwie kobiety weszły do domu starszej osoby pod pretekstem sprzedaży firan. Jedna z nich poprosiła o szklankę wody, a druga w tym czasie wykorzystując nieuwagę domownika z szuflady komody ukradła pieniądze i biżuterię.

 

Policja apeluje w szczególności do seniorów, osób starszych, samotnie zamieszkujących aby pod żadnym pozorem nie wpuszczać nieznajomych do mieszkania. Sprawcy żerują na życzliwości, dobroci starszych osób, próbują wykorzystać każdą okoliczność aby dostać się za próg domu i okraść. Jeżeli spotkamy się z osobami oferującymi różnego rodzaju rzeczy na sprzedaż, które wydają nam się podejrzane, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112.

 

 

 

 

Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

 

  • Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
  • Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
  • Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
  • Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
  • Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
  • Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

 

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 112 .

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!