Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo rowerzystów. Policjanci przypominają o podstawowych jego zasadach

Z dnia na dzień warunki pogodowe ulegają znacznej poprawie, a co się z tym wiąże, większość z nas przesiada się z samochodów na rowery. Nowomiejscy policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. Wraz z nadejściem wiosny obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.

Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

Z dzieckiem na rowerze

  • Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
  • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
  • Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Pamiętajmy!

Rowerzysta na drodze jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca w samochodzie. Rowerzystę nie chroni maska samochodu ani pasy bezpieczeństwa.

Kierowco! Widząc przed sobą rowerzystę,  Zwolnij! Jedź z taką prędkością abyś mógł bezpiecznie go wyprzedzić bądź ominąć. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty. (co najmniej 1 m.)

Rowerzysta na chodniku

Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:

  • opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością    większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli  jedziemy  po chodniku, to warto pamiętać, że  jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe

Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!

Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

 

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
  • czepiania się pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

 

W dobie obowiązujacych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 pamiętajmy by w przestrzeni publicznej zasłaniać usta i nos maseczką!

Powrót na górę strony