Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania policjantów i PKP PLK S.A. „Bezpieczny piątek”

Kolejny wakacyjny weekend przed nami. Wspólnie zadbajmy by był bezpieczny. Nowomiejscy policjanci, zresztą podobnie jak ich koledzy w całym województwie uczestniczą w projekcie „Bezpieczny piątek” - akcji prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.

W każdy wakacyjny piątek Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa – koordynatorzy kampanii oraz wspierający ich policjanci pojawią się na wybranych przejazdach by uświadamiać kierowców jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. Dziś funkcjonariusze pojawili się w rejonie przejazdu kolejowego w Lipinkach gdzie podnosili świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach.

 

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się ukaraniem mandatem albo skierowaniem wniosku do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść z sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

 

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.


 

PAMIĘTAJMY!

Droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone. Zatrzymajmy się i żyjmy!

  • zdjęcie przedstawia policjantów i pracowników PKP PLK S.A. podczas działań przy przejeździe kolejowym
    Wspólne działania policjantów i PKP PLK S.A. „Bezpieczny piątek”
  • zdjęcie przedstawia policjantów i pracowników PKP uświadamiających kierowców
    Wspólne działania policjantów i PKP PLK S.A. „Bezpieczny piątek”
  • policjanci i pracownicy PKP podczas wspólnych działań "Bezpieczny piątek"
    Wspólne działania policjantów i PKP PLK S.A. „Bezpieczny piątek”
Powrót na górę strony